درباره واکسن پنج‌گانه «پنتاوالان»

واکسن پنتاوالان(پنجگانه)


مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه جزییات اضافه‌ شدن واکسن پنج‌گانه (پنتاوالان) به برنامه واکسیناسیون ملی کشور را توضیح داد.
دکتر ناهید خادمی در گفت‌وگو با ایسنا، ایمن‌سازی را یکی از شناخته‌ترین و موثرترین روش پیشگیری از بیماری‌های دوران کودکی عنوان کرد و افزود: در30 سال گذشته پس از آغاز برنامه توسعه ایمن سازی (EPI) دستاوردهای مهمی در جهت پیشگیری و کنترل بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن و ارتقای سلامت کودکان درکشور حاصل شد.
وی تصریح کرد: درحال حاضر تمام کودکان کشور علیه بیماری‌های سیاه سرفه، کزاز نوزادی، فلج اطفال، سرخک، سرخجه، اوریون، سل و هپاتیت B واکسینه می‌شوند و بیماری‌های سرخک، سرخجه مادرزادی و کزاز نوزادی نیز در مرحله حذف قرار دارند.
خادمی افزود: همچنین 14 سال است که کشور عاری از بیماری فلج اطفال است و بیماری‌های دیفتری، سیاه سرفه و اوریون نیز کنترل شده است.
مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه باکتری «هموفیلوس آنفلوآنزا سالانه باعث عفونت‌های شدید مننژیت باکتریایی، پنومونی، التهاب اپیگلوت و انسداد مجاری هوایی و درنهایت بستری شدن کودکان دربیمارستان یا مرگ آنها می‌شود، گفت: آنتی بیوتیک‌هایی برای درمان این بیماری استفاده می‌شوند که متاسفانه همیشه موثر نیستند.
وی تصریح کرد: درحال حاضر با وجود تجویز دارو و بهترین مراقبت‌های پزشکی اما متاسفانه 3 تا 5 درصد بیماران مننژیتی جان خود را از دست می‌دهند. برخی از سویه‌های هموفیلوس آنفلوآنزا نیز به آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شده‌اند و درمان آنها سخت شده است.
خادمی با تاکید بر اینکه با واکسیناسیون می‌توان از ابتلا به انواع بیشتری از عفونت‌های هموفیلوس آنفلوانزا پیشگیری کرد، افزود: خوشبختانه با همت دولت و پیگیری مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت واکسن پنج گانه (پنتاوالان) به برنامه واکسیناسیون روتین کودکان کشور اضافه می‌شود.
وی تصریح کرد: این واکسن سبب حفاظت کودکان علیه پنج بیماری تهدید کننده زندگی یعنی دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هپاتیت «ب» و هموفیلوس آنفلوانزا نوع «ب» می‌شود.
خادمی افزود: هرچند دیفتری، سیاه سرفه، کزاز( DTP) و هپاتیت «ب» قبلا جزو برنامه جاری ایمن سازی کودکان بوده، اما «هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب» جزو پنجمی است که به این مجموعه اضافه و به همین علت به این ترکیب واکسن "پنتاوالان" گویند.
به گفته وی، واکسن "پنتاوالان" یا پنج گانه جایگزین واکسن‌های فعلی ثلاث و هپاتیت «ب» در سنین 2، 4 و 6 ماهگی دربرنامه واکسیناسیون می‌شود و با تعداد تزریق کمتر ایمنی لازم برعلیه پنج بیماری مذکور را ایجاد می‌کند.
وی تصریح کرد: همچنین با ادامه این روند دریافت واکسن هپاتیت «ب» بدو تولد طبق برنامه قبلی ادامه داشته و زمان دریافت یادآور واکسن ثلاث در 18 ماهگی و 6 سالگی نیز همانند برنامه قبلی ادامه می‌یابد.

منبع

********************************************************************************
اخبار و مــطالب مــرتبط:

دکتر نصیری دربرنامه افتتاحیه طرح واکسن پنتاوالان(پنجگانه)شهرستان کرمانشاه:
جز پنجم واکسن پنتاوالان ، هموفیلوس آنفلوانزای تیپ بی می باشد که از
عفونتهای تنفسی و مننژیت پیشگیری می کند

آلبوم تصویری آموزشی درباره واکسن پنج‌گانه «پنتاوالان» 
تا دو سال آینده واکسن پنج گانه را به طور کامل تولید می کنیم/ واکسن پنج گانه بالاترین استانداردهای جهانی را دارد
سیاست های آینده برنامه گسترش ایمن سازی

درباره واکسن پنج‌گانه «پنتاوالان»