فعالیت ها و برنامه ها جاری واحد پیشگیری ومبارزه با بیماریها:

فعالیت های جاری واحد :
    
    
     
  
الف : بیماریهای واگیر
1- مراقبت از بیماریهای واگیر ( جمع آوری اطلاعات بیماریها بر اساس نظام گزارش دهی ، تجزیه و تحلیل داده ها – تدوین برنامه عملیاتی واحد بر اساس اطلاعات موجود ) .
 2- انجام اقدامات مداخله ای مورد نیاز در پیشگیری و کنترل بیماریها بر اساس دستورالعمل های موجود . 3- تهیه و تدارک واکسنهای مورد نیاز در برنامه کشوری ایمن سازی
4- واکسیناسیون گروههای هدف ( اطفال زیر 6 سال – زنان واجد شرائط ) بر اساس مندرجات راهنمای کشوری ایمن سازی .
5- واکسیناسیون گروههای خاص ( سربازان – افراد در معرض تماس با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان – بیماری هپاتیت B ) .
6- ارائه خدمات درمان پیشگیری هاری
* خدمات درمان پیشگیری هاری :
- این خدمات شامل : شستشوی محل زخم ناشی از حیوان گزیدگی با آب و صابون و آب ساده و ضد عفونی محل زخم با الکل 70 درجه یا بتادین – تکمیل واکسیناسیون ضد کزاز – تزریق واکسن ضد هاری با توجه به نوع گزش ، تکمیل واکسیناسیون ضد هاری می باشد .
* نکته مهم : هر مورد حیوان گزیدگی بدون توجه به نوع حیوان مهاجم ، محل گزش ، وسعت محل گزش ، وسعت محل گزش به عنوان مورد مشکوک به هاری تلقی شده و می باید خود مجروح به نزدیکترین مرکز درمان ضد هاری مراجعه و خدمات لازم را دریافت نماید .
- مراکز ارائه خدمات درمان پیشگیری هاری در شهرستان کرمانشاه به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به مراجعین می باشند ، این مراکز عبارتند از :
1- مرکز درمان پیشگیری هاری حاج دایی واقع درکرمانشاه – میدان گلستان
2- مرکز درمان پیشگیری هاری ماهیدشت واقع در کرمانشاه- ماهیدشت - مرکز بهداشتی درمانی ماهیدشت
3-  مرکز درمان پیشگیری هاری کوزران واقع در کرمانشاه – کوزران – مرکز بهداشتی درمانی کوزران
4-  مرکز درمان پیشگیری هاری چنار واقع در کرمانشاه – چنار – مرکز بهداشتی درمانی چنار
5-  مرکز درمان پیشگیری هاری ورله واقع در کرمانشاه – ورله – مرکز بهداشتی درمانی ورله .
7- بازآموزی پرسنل واحد بیماریها مطابق برنامه عملیاتی سالیانه
8- اعزام کارشناسان جهت اجرای برنامه های آموزشی در ادارات و ارگانهای تابعه شهرستان کرمانشاه
9- ارائه خدمات رایگان مبارزه با سل در مرکز مبارزه با بیماریهای ریوی و واحدهای تابعه
** خدمات رایگان مبارزه با سل در مرکز مبارزه با بیماریهای ریوی و واحدهای تابعه
- مرکز مبارزه با بیماریهای ریوی مستقر در کرمانشاه – چهار راه سیلو وظیفه برنامه ریزی – هماهنگی ، تدارک و پشتیبان برنامه های مبارزه با سل شهرستان را عهده دار است ، در این مرکز پزشک هماهنگ کننده سل شهرستان ، کارشناسان بیماریهای واگیر ( 2 ) نفر ، تکنسین آزمایشگاه مستقر و خدمات تشخیص ، بیماریاب ، درمان سل را ارائه دهند ، نمونه های خلط ارسالی جهت بیماریابی سل از همه واحدهای تحت پوشش ( خانه های بهداشت – مراکز بهداشتی درمانی ، به این مرکز ارسال و نتایج حاصله پس از بررسی به مرکز تهیه کننده نمونه ارسال می شود ، کلیه موارد سل تشخیص داده شده یا ارجاع شده از بیمارستانها و مراکز آموزشی درمانی در دفتر ثبت سل شهرستان ( موجود در این مرکز ) ثبت می شوند ، رژیم درمانی مورد نیاز تعیین و بهمراه کارت درمان و مستندات تشخیص( نتیجه آزمایش ، رادیوگرافی قفسه سینه ) خلاصه پرونده بیمارستان ، به واحد ذیربط ارسال می شود ، ادامه درمان طبق دستورالعمل موجود با نظارت پزشک هماهنگ کننده سل شهرستان در مرکز مربوط انجام می شود ، کلبه خدمات مذکور بصورت رایگان ارائه می گردد .  
10- بیماریابی مالاریا : گرفتن لام خون محیطی ، ارسال به آزمایشگاه مالاریا شهرستان مستقر در مرکز بهداشتی درمانی رفعتیه
11- بیماریابی التور ( مشکوک به وبای التور ) : تهیه نمونه از بیماران اسهالی و ارسال به آزمایشگاه التور شهرستان مستقر در مرکز بهداشتی درمانی رفعتیه .
12- پیگیری و نظارت بر درمان بیماریهای تحت مراقبت ( تب مالت - سالک – جذام - اسهال خونی – تیفوئید0 تب خونریزی دهنده کریمه کنگو – کیست هیداتیک – سیاه زخم – سل – مالاریا – گال –  سیاه سرفه – کزاز بالقین – هپاتیت های ویرال – پدیکلوز )
13- تهیه و تدارک داروهای مورد نیاز جهت درمان برخی بیماریها (‌سل – مالاریا – تب کریمه کنگو آنفلوانزای فوق حاد پرندگان )‌. و توزبع بصورت رایگان
14- ارائه خدمات مشاوره ای در پیشگیری از ایدز در مراکز VCT شهرستان
*** معرفی مراکز VCT شهرستان کرمانشاه
به منظور ارائه خدمات مشاوره و تشخیص ایدز به افراد داوطلب این مراکز راه اندازی شده اند ، در این مراکز پزشک مشاور ایدز و کارشناس بیماریها مستقر بوده و برای مراجعین پس از تشکیل پرونده خدامات مشاوره ای ارائه می دهند . در صورت نیاز افراد واجد شرائط جهت دریافت خدمات تشخیصی و انجام آزمایش ایدز به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری ( مستقر در مرکز بهداشتی درمانی رفعتیه ) ارجاع می شوند . افراد مراجعه کننده به این واحدها ممکن است دارای رفتار پر خطر از نظر ابتلا به ایدز باشند ( از جمله سابقه تزریق مواد مخدر – سابقه تماس جنسی مشکوک ، سابقه Niddle sticle وارد شدن سر سوزن به پوست بدن ).
کلیه خدمات ارائه شده دراین واحدها ( خدمات مشاوره یا تحویل بسته های کاهش آسیب ) رایگان     می باشد . ( بسته های کاهش آسیب وسایلی نظیر کاندوم ، سرنگ استریل می باشد که به مراجعین در صورت نیاز تحویل می شود ) .
 
مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری شهرستان کرمانشاه به شرح ذیل می باشند :
1-  مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری (‌ VCT ) وحدت       آدرس : کرمانشاه – شهرک تعاون -  روبروی ایران سونا 4228727 Tel :
2-  مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری (‌ VCT ) حاج دایی              کرمانشاه – میدان گلستان – مرکز حاج دایی   8359054 Tel :  
2-  مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری (‌ VCT ) ثامن الائمه ( ع‌ )     کرمانشاه – مسکن - مرکز بهداشتی درمانی مسکن   4243811 Tel :  
( ساعت کار این مراکز هر روزه ( به جز پنج شنبه و روزهای تعطیل ) از ساعت 17 – 15 می باشد )‌ .
15- همکاری با تیم های کارشناس اعزامی به واحدهای تابعه جهت بررسی وضعیت ارائه خدمات واحد بیماریها .
 
فعالیتهای جاری واحد :
ب – بیماریهای غیرواگیر
1-بیماریابی دیابت و نظارت بر درمان و پیگیری موارد فشار خون در جمعیت بالای 30 سال تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی روستایی .
2- بیماریابی فشار خون و نظارت بر درمان و پیگیری موارد فشار خون در جمعیت بالای 30 سال تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی روستایی .
3-بیماریابی کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان .
تیروئید غده کوچکی است که در جلوی گردن قرار دارد و وظیفه اصلی آن ترشح هورمون تیروکسین است که تأثیرات مهمی در سوخت و ساز سلولهای مختلف بدن و رشد و تکامل سلولهای مغزی دارد ،     اگر به هر علتی این هورمون در بدن نوزاد کم تولید شود و یا عملکرد طبیعی نداشته باشد ، بیماری کم کاری تیروئید به وجود می آید .
خوشبختانه در صورت تشخیص و درمان بموقع از بروز مهمترین عارضه بیماری که عقب ماندگی ذهنی می باشد جلوگیری می شود .در بیماری کم کاری مادزادی تیروئید ، هورمون تیروکسین در بدن نوزاد کم بوده و یا عملکرد طبیعی ندارد . این بیماری در اوائل تولد معمولاً بدون علامت است و از طرفی تشخیص و درمان دیررس ( بعد از 28 روز تولد ) موجب بروز عوارضی چون عقب ماندگی ذهنی میشود . به همین دلیل ، باید تمام نوزادان در روزهای 3 تا 5 روز بعد از تولد غربالگری شوند در این برنامه نمونه خون از پاشنه پای نوزاد تهیه و به آزمایشگاه کم کاری مادرزادی تیروئید مستقر در مرکز بهداشتی درمانی هادی معتضدی ( مستقر در حافظیه مرکز بهداشتی درمانی معتضدی ) ارسال می شود .
نمونه گیری در اوقات اداری و درتمام ایام هفته (‌به جز تعطیلات ) در مرکز مذکور انجام می شود . در مراکز روستایی نمونه گیری توسط همکاران ماما مستقر در این مراکز انجام می شود .
کلیه خدمات نمونه گیری و آزمایش نمونه رایگان می باشد .
4-ارائه خدمات مشاوره تلاسمی و انجام آزمایشات مربوط برای زوجین داوطلب ازدواج
درسال 1376 برنامه کشوری پیشگیری از بروز تالاسمی آغاز شد . استراتژی اصلی برنامه طی این سالها ، غربالگری زوج ها در زمان ازدواج و پیشنهاد جدایی و انتخاب فردی غیر ناقل برای ازدواج به زوج های ناقل است و اگر زوج ها این پیشنهاد را نپذیرند ، پیشگیری از بارداری به آنها پیشنهاد می شود . در استراتژی دوم ، والدین بیماران تالاسمی جهت شناسایی زوج های واجد شرایط بارداری و مراقبت بر اساس دستورالعمل های مربوط بررسی می شوند .
در استراتژی سوم زوج های ناقل تلاسمی که قبل از سال 1376 ازدواج کرده اند بررسی و شناسایی می شوند .
 
فعالیتهای جاری واحد :
ج – بهداشت روان
- بیماریابی و پیگیری بیماران روانی (صرع – عقب ماندگی ذهنی ، بیماران روان شدید – روانی خفیف و اختلالات رفتاری کودکان ) درمناطق روستایی .
-نظارت بر عملکرد بهورزان بصورت هفتگی در خصوص آموزشی بیماران و تشکیل پرونده
-نظارت بر عملکرد پزشکان مراکز بهداشتی درمانی روستایی در خصوص تشکیل پرونده روانپزشکی و ویزیت بیماران روان .