درباره روز جهانی بهداشت محیط:

Environmental Health focuses

1            2

  26 سپتامبر هر سال روز جهانی بهداشت است

حفظ تندرستی و رهایی از رنج و بیماری یکی از مهمترین مسائلی است که همواره در طول تاریخ ، فکر بشر را بخود مشغول نموده است با پیشرفت علم و دانش و شناختن عوامل بیماریزا و تاثیر آن بر تندرستی ، انسان آموخت که باید در محیط پاکیزه و سالم زندگی کند و از آنچه سلامتی او را بخطر می اندازد اجتناب نماید .
در این میان آنچه بیش از همه در برقراری و حفظ این امنیت و آسایش خاطر رخ می نمایاند، فعالیت مجدانه پرسنل زحمتکش بهداشت محیط می باشد که با تلاشی شبانه روزی در ارتقاء امر بهداشت و حفظ سلامت آحاد جامعه می کوشند.
مهندسی بهداشت محیط در کشور به عنوان یک فعالیت منسجم، قدمتی بیش از نیم قرن  داشته و منشاء اثرات زیادی در ارتقاء سلامت جامعه بوده است. چهارم مهر ماه روز جهانی بهداشت محیط نقطه عطفی در برنامه ­های بهداشت محیط محسوب می­شود و میتواند تلاشی دیگر برای آماده سازی عمومی و جلب همکاریهای بین بخشی و حمایت مسئولین باشد.

روز سلامت محیط فرصتی است برای بازنگری و مرور عملکردها و تعیین و تصحیح برنامه ها و اهداف بهداشت محیط به منظور ارج نهادن به این رسالت مهم می باشد.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////

 موضوع انتخاب شده توسط فدراسیون بین المللی بهداشت محیط برای روز جهانی بهداشت محیط سال2016میلادی (پنجم مهر ماه 1395):

 
کنترل دخانیات؛ واکنشی به همه گیر شدن مصرف تنباکو در جهان

 

Theme for the 2016 World Environmental Health Day:

Tobacco Control… a response to the global tobacco pandemic

هر سال به مناسبت این روز شعاری درنظرگرفته می شود؛ شعار امسال «کنترل دخانیات؛ واکنشی به همه گیر شدن مصرف تنباکو در جهان» است.
همه گیر شدن مصرف تنباکو در سراسر جهان، با شکستن مرزهای سن و فرهنگ، به یک معضل جهانی در حوزه بهداشت بدل شده است. سیگار و انواع دخانیات، مهمترین عامل بیماری و مرگ قابل پیشگیری در سراسر جهان است.
سالانه حدود 6 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند. علاوه بر این تعداد، 600 هزار نفر قربانی دود سیگار می شوند؛ در حالی که خود تمایلی به دخانیات ندارند.
عامل اصلی سرطان ریه سیگار است و احتمال ابتلا به سرطان های کلیه، حنجره، سر و گردن، سینه، مثانه، مری، لوزالمعده و معده با سیگار چند برابر می شود. بیش از نیمی از افراد سیگاری، دچار مرگ زودرس می شوند و به طور متوسط، افراد سیگاری 10 سال زودتر از افراد غیرسیگاری می میرند.
سیگار به یک معضل جهانی تبدیل شده است و روز جهانی بهداشت محیط فرصتی برای تشویق افراد به ترک سیگار است.

 

 ///////////////////////////////////////////////////////////////////////

موضوع موضوع انتخاب شده توسط فدراسیون بین المللی بهداشت محیط برای روز جهانی بهداشت محیط سال2015میلادی(سال1394شمسی) :


h day World Environmental Healt

 26September 2015

Theme for the 2015 World Environmental Health Day

  Children are our future let’s protect their Environment and Health

  4مهر ماه 1394روز جهانی بهداشت محیط .                        

کودکان آینده ما هستند، مراقب محیط زیست و سلامت آنها باشیم

کودکان از گروههای آسیب پذیر جامعه ما هستند و در مقایسه با بزرگسالان مقاومت کمتری نسبت به عفونت ، تغذیه نامناسب ، آلاینده های شیمیایی ، آلودگی هوا و دیگر خطرات دارند لذا ایمنی و بهداشت کودکان و حفاظت از محیط زیست آنها یک موضوع بسیار مهم برای همه مردم جهان است بی شک روز جهانی بهداشت محیط فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت و جایگاه بسیار مهم و سهم آن در تحقق توسعه پایدار بر مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادهای حاکمیتی و اجرای تاکید شود و از طرفی این روز فرصتی است تا با بازنگری و نگاه مجدد به توانمندی ها ، دستاوردها و انتظارات موجود برای پاسخگویی منطقی و شایسته به مردم با توانی مضاعف و در قالب یک برنامه منسجم و کلان همراه با سایر دستگاههای مسئول در مسیر تحقق سلامت مردم گام بر داریم. 

 

 

مطالب مرتبط:
وظایف واحد بهداشت محیط