درباره هفته جهانی واکسیناسیون:

واکسیناسیون

واکسن‌ها و ایمن سازی نقش بسیار مهمی در سلامت جوامع در یک قرن اخیر داشته‌اند. سه دهه ازریشه کنی آبله می‌گذرد ، تعداد موارد فلج اطفال به شدت کاهش یافته ، مرگ و میرجهانی سرخک نیز افت واضحی داشته ، تعداد بیشتری از افراد واکسینه می‌شوند و به مرور فواید ایمن سازی از طریق حفاظت علیه آنفولانزا ،مننژیت وسرطان شامل بالغین ونوجوانان می‌شود

هفته‌ی واکسیناسیون در تاریخ 30-24 آوریل 2012 در تمام مناطق سازمان جهانی بهداشت برگزار خواهد شدو شعار انتخاب شده برای کشورهای منطقه‌ی مدیترانه‌ی شرقی ، دسترسی به کلیه‌ی جوامع (reaching every community) است.
در ایران ، هفته‌ی واکسیناسیون در 15-9 اردیبهشت سال 91 ، در سه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی زاهدان ، هرمزگان و ایلام با اهداف افزایش حساسیت فعالان حوزه‌ی سلامت به ویژه در بخش خصوصی، افزایش پوشش ایمن سازی در کلیه‌ی مناطق با تاکید بر نواحی دور افتاده و افزایش آگاهی و تقویت انگیزه‌ی خانواده ها در مورد ایمن سازی تمام افراد خانواده به خصوص کودکان برگزار خواهد شد.
گروه‌های هدف اصلی شامل کارکنان ارائه دهنده‌ی خدمات بخش سلامت با تاکید بر بخش خصوصی ( پزشکان عمومی ، متخصصان داخلی ، اطفال و عفونی ) ، کودکان زیر 12 سال و خانواده های آنان است.

*************************************************************

درسال1390 با شعار"مشارکت در واکسیناسیون مسئولیتی همگانی است" گرامی داشته می شود.

یکی از اهداف گرامیداشت این هفته ، تلاش در جهت ایمن سازی جمعیت ساکن در مناطق صعب العبور و مناطق سیاری است که دسترسی به آنان مشکل است .

ودر این راستا مشارکت مردم در اجرای طرح های واکسیناسیون جهت کامل نمودن پوشش واکسیناسیون از اهمیت بسزایی برخوردار است.
 هفته جهانی واکسیناسیون  فرصتی مناسب است تا تمامی افراد به خصوص گروهائی مانند کودکان زیر 10 سال و خانم های 49 تا 10 سال به وضعیت واکسیناسیون خود بیشتر توجه و برای دریافت واکسن به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند .