اخبار

40 درصد اولین استعمال سیگار در جمع دوستان و همسالان اتفاق می افتد

رییس مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه: 40 درصد اولین استعمال سیگار در جمع دوستان و همسالان اتفاق می افتد

به مناسبت فرا رسیدن  هفته بدون دخانیات (10 الی 16 تیرماه ) دکتر بحیرایی رئیس مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه در برنامه زنده تلویزیونی (( خانه مهربانی))حضور یافت .
دکتر بحیرایی با اشاره به اهمیت این هفته عنوان داشت : سازمان بهداشت جهانی هرساله با توجه به اهمیت مبارزه با دخانیات یک هفته را تحت عنوان هفته بدون دخانیات نامگذاری کرده که شعار امسال   (( دخانیات تهدیدی برای توسعه و سلامت )) می باشد .
وی افزود : مصرف دخانیات در سه بعد سلامتی – اقتصادی و اجتماعی قابل بررسی است :
در بعد سلامتی سیگار یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر شناخته شده و ارتباط مستقیمی با 25 بیماری کشنده دارد از جمله انواع سرطانها مثل سرطان ریه بیماریهای دستگاه گوارش ، پوست ، حفره دهان و آمیزشی و تناسلی که بعضاً کشنده و بسیار ناتوان کننده است و افرادیکه از سنین جوانی به دخانیات روی می آورند 20 تا 25 سال از عمر مفید آنان کاسته می شود .
رئیس مرکز بهداشت ادامه داد : از بعد اقتصادی در ایران روزانه 5 میلیارد تومان صرف خرید سیگار و 15 میلیارد تومان نیز هزینه درمان عوارض مصرف سیگار می شود .
از بعد اجتماعی نیز دکتر بحیرایی با اشاره به از بین رفتن قبح و زشتی مصرف دخانیات خصوصاً در بین جوانان و بانوان افزود : سن استعمال دخانیات و قلیان تا حدود 11 سال پائین آمده است و مصرف سیگار یک دروازه برای ورود به سمت سایر معضلات اجتماعی است و براساس پژوهشهای انجام شده 40 درصد اولین استعمال سیگار در جمع دوستان و همسالان اتفاق می افتد.
دکتر بحیرایی اظهار داشت : سیگاری های دسته دوم به افرادی گفته می شود که خودشان سیگار مصرف نمی کنند اما بدلیل اینکه اطرافیان آنان سیگاری هستند غلظت نیکوتین خونشان برابر با افراد سیگاری است و براساس مطالعات انجام شده کسی که با یک فرد سیگاری زندگی می کند معادل مصرف 4 نخ دود سیگار وارد بدن فرد می شود.

وی بیان داشت : از سال 94 مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه اقدام به ا فتتاح و راه اندازی کلینیک ترک دخانیات واقع در خیابان منزه نموده و همه روزه از ساعت 8 الی 13 آماده ارائه خدمات و مشاوره در خصوص ترک دخانیات به مراجعین محترم می باشد .
رئیس مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه گامهای موثر در ترک سیگار را تصمیم قاطع ، محدود کردن مصرف سیگار در یک دوره زمانی خاص ، قرار نگرفتن در موقعیت های استرس زا و اضطراب آور وذخیره نمودن هزینه مصرف سیگار دانست .
دکتر بحیرایی در پایان افزود : در طرح تحول نظام سلامت مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه اقدام به تاسیس 80 پایگاه سلامت نموده است یعنی در ازای هر 2500 نفر یک پایگاه در هر محله احداث شده است که مراقبین سلامت پکیج ها و بسته های سلامت متناسب با هر سن از جمله بسته پیشگیری از دخانیات برای جوانان وجود دارد که مراجعین می توانند بصورت رایگان دریافت نمایند .

 

 مطالب مرتبط:
درباره روزجهانی وهفته ملی بدون دخانیات

دکتر بحیرایی

دکتر بحیرایی

۱۳ تیر ۱۳۹۶ ۰۹:۰۳

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید