درباره دیابت و روز جهانی دیابت:

دیابت یکى از شایع‌ترین بیمارى‌هاى مزمنى است که بشر را گرفتار کرده است.در سال ۲۰۰۳ تعداد مبتلایان به بیماری دیابت در سراسر جهان ۱۹۴ میلیون نفر تخمین زده مى‌شد. پیش بینى مى‌شود که این رقم تا پایان سال ۲۰۲۵ در نتیجه طولانى شدن عمر مفید افراد، سبک زندگى بى‌حرکت و غیرفعال و تغییر الگوهاى رژیم غذایى به ۳۳۳ میلیون نفر برسد.نماد جهانی دیابت

چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد "فردریک بانتینگ" کاشف انسولین، اولین بار در سال 1991با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF)  و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این پدیده روزافزون است.

*****************************************************

روز جهانی وهفته ملی دیابت 1399 :

 شعار روز جهانی دیابت 2020(1399)

پرستاران در دنیای دیابت تغییر ایجاد می کنند  (Diabetes: Nurses Make the Difference)

هفته ملی دیابت 1399

پوسترهای هفته ملی دیابت (24 لغایت 30آبان1399) :

 دریافت پوستر های خود مراقبتی دیابت

*****************************************************

 روز جهانی وهفته ملی دیابت 1398 :

شعار روز جهانی دیابت»(سال 1398 ) از خانواده خود محافظت کنید»  (Protect your Family)  بوده و اسامی روزهای این هفته به ترتیب «دیابت، رسانه و خانواده»، «دیابت، آموزش و خانواده»، «دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده»، «دیابت، تغذیه و خانواده»، «دیابت، خودمراقبتی و خانواده»، «دیابت، مشارکت های محلی و خانواده» و «دیابت، فعالیت بدنی و خانواده» است.

روز جهانی دیابت 1398

 

 ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

اسامی روزهای هفته ملی دیابت (19 لغایت 25 آبان 1397) با شعار دیابت و خانواده (The Family and Diabetes ) به شرح زیر اعلام کرد:

شنبه 19 آبان:  دیابت، رسانه و خانواده

یکشنبه 20 آبان: دیابت، آموزش و خانواده

دو شنبه 21 آبان: دیابت، تغذیه و خانواده

سه شنبه 22 آبان:  دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده

چهارشنبه 23 آبان: دیابت، غربالگری و خانواده

پنجشنبه 24 آبان: دیابت، مشارکت های محلی و خانواده

جمعه 25 آبان دیابت:، فعالیت بدنی و خانواده

مجمع عمومی سازمان ملل در 20 دسامبر 2006 با  تصویب قطعنامه برجسته و منحصر به فرد، دیابت را "یک بیماری مزمن و ناتوان کننده با هزینه های هنگفت“ معرفی کرد که خانواده‌ها، دولت ها و کل جهان با آن مواجه است. بر اساس قطعنامه سازمان ملل، چهاردهم نوامبر  (23 آبان ماه) روز جهانی دیابت اعلام شد. این سازمان با پذیرش روز جهانی دیابت و برجسته کردن خطرات جهانی این بیماری، تعهد خود را برای مبارزه با دیابت نشان داده است.

برای اعلام تصویب روز جهانی دیابت  از سوی سازمان ملل و نیز جهت تأکید بر مبارزه برای پیشگیری از دیابت، استفاده از یک دایره به عنوان نشان «همه با هم برای دیابت»، تصویب  شد.  دایره یک نمادِ ساده است که به راحتی می توان آن را پذیرفت و استفاده کرد. در تمام ِ فرهنگ ها دایره، نشـانه زندگی و سلامتی است و معنی این نماد نیز این است که فشارهای سخت و شدید، نتیجه مثبت دارد. رنگ آبی، تجسم آسمان است که همه ملت ها را متحد می کند (رنگ پرچم سازمان ملل نیز آبی است). دایره آبی دیابت، نشان اتحاد جهانی برای مبارزه علیه دیابت است!   

 

شعار سال 1396 روز جهانی دیابت:  دیابت و زنان: حق ما داشتن آینده ای سالم اعلام شد.

شعار روز جهانی دیابت1396

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 هفته ملی دیابت سال1394از 20 آبان لغایت 26 آبان به عنوان هفته ملی دیابت با شعار: « دیابت و زندگی سالم » در نظر گرفته شده و برای هر روز هفته نیز موضوعی متناسب اعلام شده است.

هفته ملی دیابت

دیابت

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

دیـابت چیــــست ؟
دیابت یک اختلال در سوخت و ساز (متابولیسم) بدن است که در آن یا انسولین به مقدار کافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست تا وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن، قند خون بالا می‌رود. انسولین هورمونی است که توسط سلول‌های "بتا"واقع در پانکراس ترشح می‌شود و وظیفه اصلی آن کاهش قند خون است. پانکراس نیز یکی از غدد دستگاه گوارش است که در پشت معده قرار دارد بالا بودن قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارض در سیستم قلب و عروق، کلیه‌ها، چشم و سلسله اعصاب می‌گردد.
 

بی توجهی به دیـــــــــــــــابت غیــــرقابل توجیه است

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیماری دیابت اینجا کلیک کنید:
 

پیـــــــوندها ومطالب مرتبط:

درباره دیابت و انواع آن:انــجمن دیـابت ایـــــران

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا" اینجا کلیک کنید