درباره بیماری دیابت:

به مناسبت روز جهانی دیابت ( 23 آبان ) با شعار

" دیابت، آموزش و پیشگیری "

دیابت

دیابت

دیابت شایع‏ترین بیماری مزمن و غیرواگیر در جهان است. این بیماری هنگامی به وجود می‏آید که بدن توانایی تولید انسولین کافی را نداشته باشد و یا نتواند از انسولین استفاده کند.   انسولین هورمونی است که توسط غده پانکراس (لوزالمعده) تولید می‏شود و سلول‏های بدن را قادر می‏سازد تا گلوکز (قند) خون را دریافت و برای تولید انرژی استفاده کنند. اختلال در تولید یا عملکرد انسولین و یا هر دو باعث افزایش گلوکز (قند) خون شده و در نهایت باعث آسیب رساندن به بدن و ناتوانی اعضا و بافت‏های مختلف می‏شود.  در حال حاضر تعداد زیادی از افراد جامعه به این بیماری مبتلا هستند اما متاسفانه نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاه نیستند.

دیابت یکی از بیماریهای غیر واگیر و از عوامل خطر ساز بیماریهای قلبی _ عروقی است که تعداد زیادی از افراد جامعه به آن مبتلا هستند.

در این بیماری قند خون افراد مبتلا بدلیل فقدان یا کمبود انسولین افزایش می یابد. در اثر افزایش قند خون با گذشت زمان علائم و عوارضی در بدن اتفاق می افتد که گاهی اوقات بسیار جدی و حتی تهدید کننده حیات فرد هستند.

دیابت دو نوع دارد:

دیابت نوع I : که بیشتر در کودکان و جوانان دیده می شود و در اثر کمبود انسولین است.

دیابت نوع II : که بیشتر در افراد بالای 30 سال مشاهده می شود و در اثر مقاومت سلولهای بدن نسبت به انسولین می باشد.

شایعترین علائم این بیماری عبارتند از: پُرنوشی، پُرادراری، پُرخوری، کاهش شدید وزن، خستگی و ضعف، رنگ پریدگی، گزگز دست و پا، تاخیر در بهبود زخم ها و تاری دید.

افراد در معرض خطر

افرادی که سابقه ابتلا به دیابت در افراد درجه یک فامیل دارند، افراد چاق و یا دارای اضافه وزن، افرادی که فشارخون بالای 140 روی 90 دارند، زنانی که سابقه دیابت حاملگی دارند، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک و افراد کم تحرک بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

 

پیشگیری از دیابت نوع دو

داشتن رژیم غذایی مناسب، ترک سیگار، کنترل بموقع قند خون و پرهیز از زندگی کم تحرک علاوه بر اینکه در پیشگیری از این بیماری کمک کننده است، در افرادی که مبتلا به دیابت هستند نیز به کنترل بهتر خون و جلوگیری از عوارض آن نقش موثری دارد.

                                                                                                                                                                                          مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه

                                                                                                                                                                                                                                                                                  واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریها